Artık saniye uygulaması sona eriyor: Dev sitelerin ve uydu platfomlarının çökmesine neden oluyor

Koordineli Evrensel Zaman’ın (UTC), Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşüyle ​​tam olarak eşleşmesini sağlamak için her yıl saatlere bir saniye daha ekleniyor. Ancak, bilim insanları ve hükümet temsilcileri bu durumun yazılım ve telekomünikasyon sistemlerinde soruna neden olması nedeniyle, “artık saniye”yi bir kenara atmaya karar verdi. Son 50 yılda 27 artık saniye birikirken, bu nedenle daha önce Linkedin ve Foursquare gibi dev siteler çökmüştü.

Küresel zaman işleyişinden sorumlu olan Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu (BIPM), Fransa’daki bir konferansta bir araya gelen bilim insanları ve hükümet temsilcilerinin artık saniyeleri 2035’e kadar rafa kaldırmak için oy kullandığını söyledi.

 

Artık yıllara benzer şekilde, tam atomik saat ile Dünya’nın daha yavaş dönüşü arasındaki farkı telafi etmek için son yarım yüzyılda saatlere periyodik olarak artık saniyeler eklendi.

Atomlardaki elektronlar belirli enerji seviyelerinde bulunuyor ve enerji soğurarak ya da enerji yayarak bu seviyeler arasında geçiş yapıyor. Atom saatleri, frekans standardı olarak atomlar tarafından yayılan fotonların frekanslarını kullanan saatlere deniliyor ve bu saatler günümüzün en hassas zaman ölçme aletlerini oluşturuyor. Atomik saatlerin 3 milyon yılda 1 saniye hata yapmalarının ihtimali ise sadece yüzde 22,522…

 

Ancak, artık saniyelerin çoğu insanlar için fark edilmezken, uydu navigasyonu, yazılım, telekomünikasyon, ticaret ve hatta uzay yolculuğu gibi kesin ve kesintisiz zaman akışı gerektiren sistemlerde sorunlara neden oldu.

 

Bununla birlikte, 1972 yılından bu yana tüm dünyada standart olarak kabul edilen Eşgüdümlü Evrensel Zaman (UTC), ortalama her 21 ayda bir ayarlanıyor. Uygulamanın yürürlüğe girdiği 50 yıllık süre boyunca  27 artık saniye eklendi. Artık saniye uygulaması sona eriyor: Dev sitelerin ve uydu platfomlarının çökmesine neden oluyor - 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir