ABD’den Covid-19 aşılarında patent hakkının kaldırılmasına destek

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, yeni tip Corona virüs (Covid-19) aşılarının üretim kapasitesini artırmak için patent haklarının kaldırılmasını desteklediklerini belirti. Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) gerekli müzakerelere katılacaklarını bildirdi.

Tai, yazılı açıklamasında, Covid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasına destek verdi.

Covid-19 salgının olağanüstü önlemler gerektirdiğine dikkati çeken Tai, “Yönetim, fikri mülkiyet haklarının korunmasına güçlü bir şekilde inanmaktadır ancak salgını sona erdirmede Covid-19 aşıları için bu korumalardan feragat etmeyi desteklemektedir.” açıklamasında bulundu.

Tai, bu konuda DTÖ’deki müzakerelere aktif olarak katılacaklarını belirterek, kurumun fikir birliğine dayalı yapısı ve ilgili konuların karmaşıklığı dikkate alındığında bu müzakerelerin zaman alacağını aktardı.

Tai, ayrıca bu aşıların üretilmesi için gereken ham maddelerin artırılması için de çalışılacağını kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bugün düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasının gündemde olduğunu ancak bu konuda bir karar alınmadığını belirtmişti.

Alman ilaç firması BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin ise Covid-19 aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyetten vazgeçmenin doğru bir yol olmadığını, bunun yerine üretim lisansları verilmesi gerektiğini dile getirmişti.

 

–  Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir