ABD’de TikTok yasağı genişliyor: Senato’dan karar çıktı

ABD’de federal hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlara TikTok indirmesini yasaklayan tasarı Senato’da oy birliğiyle onaylandı. Ülkede birçok eyalet kendi cihazlarında TikTok kullanımını yasaklamıştı.

ABD Senatosu, “ulusal güvenlik endişeleri” nedeniyle federal hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlara TikTok indirmesini yasaklayan tasarıyı oy birliği ile kabul etti.

Senato Genel Kurulu, “Hükümet Cihazlarında Tiktok’a Hayır Yasası” isimli yasa tasarısını oylamaya sundu.

Tasarı, bütün senatörlerin “evet” oyunu alarak kabul edildi.

Söz konusu tasarı ile federal hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlara TikTok uygulamasını indirmesi yasaklanıyor.

Tasarının yasalaşması için önce Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda onaylanması, ardından da ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

ABD’DEKİ TİKTOK TARTIŞMALARI

ABD’li siyasetçiler ve istihbarat servisleri, uzun süredir Pekin merkezli ByteDance Ltd tarafından geliştirilen uygulamadaki kişisel bilgilerin Çin hükümetine verildiğini ve bunun da “ulusal güvenlik endişeleri” doğurduğunu belirtiyor.

TikTok yetkilileri ise bilgilerin hiçbir şekilde Çin hükümeti ile paylaşılmadığını ve hükümetin kendilerinden böyle bir talepte bulunmadığını savunuyor.

EYALETLER DE YASAKLIYOR

ABD’nin Kuzey Dakota ve Iowa eyaletlerinde, resmi kurumlara ait cihazlardan Çinli video paylaşım platformu TikTok’a erişim yasaklandı.

Daha önce de aralarında Alamaba, Utah ve Güney Dakota’nın da bulunduğu bir grup eyalette aynı karar alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir